26.07.2015

Muzeum Neonów

Podobno takich neonów, jak w Polsce w latach 60. i 70. XX wieku, nie było nigdzie indziej. Sterowana odgórnie akcja neonizacji sprawiła, że polskie miasta co noc rozbłyskiwały subtelną łuną świetlnych znaków i napisów. Ponieważ wolny rynek właściwie nie istniał, główną funkcją neonów nie była reklama, a informacja. W przeciwieństwie do szpecących dziś przestrzeń publiczną szyldów i bannerów, neony wisiały towarzysko, jeden obok drugiego, nie zasłaniając się nawzajem. Przeciwnie - dobierano je tak, aby do siebie pasowały i tworzyły większą, spójną kompozycję. Bez chaosu i pstrokacizny dzisiejszych tandetnych reklam, za to w przemyślany i ściśle zaplanowany sposób zdobiły nocne ulice.


Załóżcie muzealne kapcie, zabieram Was dziś do...


MUZEUM NEONÓW


Już sama lokalizacja jest bardzo ciekawa i warta krótkiej przechadzki - to teren poprzemysłowy, powstały w okresie międzywojennym na warszawskiej Pradze, a właściwie na Kamionku. Obecnie funkcjonuje pod nazwą SOHO Factory i zrzesza ciekawe inicjatywy artystyczne i twórcze. Jak możemy się dowiedzieć z serwisu warsawtour, okazały, ceglany budynek muzeum niegdyś zajmowały kolejno: manufaktura lniano-jutowa, fabryka amunicji "Pocisk", fabryka motocykli i skuterów "Osa", zakłady optyczne. Ciekawa przeszłość, ale i teraźniejsza funkcja tego pofabrycznego spotu jest nie mniej fascynująca i nie mniej ważna dla miasta.

Projekt ratowania i dokumentacji polskich reklam świetlnych zainicjowano w 2005 roku. Dziś kolekcja muzeum obejmuje ponad 100 neonów, a dzięki czujnym i życzliwym ludziom z całego kraju, trafiają do niej coraz to nowe eksponaty. W miarę możliwości finansowych są odnawiane, rekonstruowane, grają epizody w filmach. Więcej na temat całego projektu możecie przeczytać na stronie www.neonmuzeum.org


Bardzo lubię piękną typografię, ciekawe kroje pisma. Przechadzając się wśród tych starych znaków nie sposób nie zauważyć, na jak wysokim poziomie stała sztuka liternicza w ówczesnej Polsce. Litery są świetnie skrojone, napisy zachwycają kreatywnością, odwagą, a przy tym są świetnie dobrane do swych funkcji. Tu nie ma przypadkowości, nie ma gniotów w stylu comic sans, widać, że pracowali nad tym fachowcy wielkiego formatu: uznani graficy, plastycy. A my mamy z czego być dumni i z czego czerpać inspiracje!


Wbijajcie:
Muzeum Neonów
SOHO Factory ul. Mińska 25
03-808 Warszawa
Godziny otwarcia: poniedziałek - piątek 12-17
sobota 12-18
niedziela 11-17