19.03.2021

Zawieprzyce - mroczne ruiny i powieści grozy

Najbardziej polecałabym zabrać tu jakichś znajomych obcokrajowców i kazać im powtórzyć: "Według podań, Zawieprzyce nad Wieprzem należały do Zawieprzskich". Miły spacer, choć wodotrysków brak. Ale czy to źle? Bynajmniej.

Zawieprzyce zwiedzanie

Na terenie, który rozciąga się za barokową bramą, znajdziecie zabytkowe budynki w różnym stadium upadku (od totalnych ruin po świeżo odnowione): kaplicę, lamus, oranżerię, oficynę i przede wszystkim pozostałość zamku, a właściwie pałacu, bo tym stał się po XVII-wiecznej przebudowie wg projektu samego Tylmana z Gameren. Na starych rycinach widać, jak malowniczo górował nad zajebiście meandrującym w tym miejscu Wieprzem.

Mogiła w Zawieprzycach 1862
Zawieprzycki zamek na rycinie
Zamek w Zawieprzycach - rycina via Polona.pl
Aleksander Bronikowski

Zawieprzyce owiane są mroczną legendą, którą w swojej powieści grozy spisał Aleksander Bronikowski (1826, tytuł "Zawieprzyce"). Głównym złolem jest w niej szlachcic Jan Nepomucen Granowski, ziomal Sobieskiego, straszny chujec, na szczęście fikcyjny. Jeśli cała książka to dla Was TL;DR, możecie wuguglać opowiastkę "Zawieprzycki zamek" autorstwa Wandy Śliwiny. Strach się bać 😱

Zamek w Zawieprzycach - widok z lotu ptaka
Ruiny zamku w Zawieprzycach