23.03.2021

Stary kirkut w Lublinie - jak się tu dostać?

Stary cmentarz żydowski to jeden z punktów na Szlaku Pamięci Żydów Lubelskich. Wzgórze, na którym się znajduje, jest pozostałością średniowiecznego grodziska. Sam cmentarz, zgodnie ze swoją nazwą, też młody nie jest - co najmniej XVI-wieczny. 

Stary cmentarz żydowski w Lublinie

To tu znajdziecie najstarszą stojącą nieprzerwanie w tym samym miejscu macewę w Polsce. A wiemy, jak z tym bywało - gros nagrobków z kirkutu utwardziło kładzione przez nazistów ulice... Z 3000 zostało 60.

najstarszy żydowski nagrobek w Polsce, nieprzerwanie stojący na tym samym miejscu
Macewa Jaakowa ben Jehudy ha-Lewiego Kopelmana - najstarszy żydowski nagrobek znajdujący się nieprzerwanie na swoim miejscu (od 1541)


Niedaleko wejścia stoi ohel cadyka zwanego Widzącym z Lublina, miejsce pielgrzymek chasydów z całego świata. Można sobie kuknąć przez kraty na ozdobny nagrobek.

Ohel Widzącego z Lublina
Kirkut w Lublinie jak zwiedzać
Szlak pamięci żydów lubelskich
macewa na starym kirkucie w Lublinie
detale na macewie na starym cmentarzu żydowskim w Lublinie

Na kirkut nie wejdziecie ot tak, z marszu (fot. 8-9). Klucze można wypożyczyć w Hotelu Ilan (wspominałam o nim w poprzednim poście). Jeśli pamięć mnie nie zawodzi, trzeba też za tę przyjemność uiścić opłatę (bodajże dyszka).


Jak dostać się na stary cmentarz żydowski w Lublinie
jak wejść na stary kirkut w Lublinie


Nie tak daleko, 10 minut spacerkiem, znajduje się nowy cmentarz żydowski przy ul. Walecznych. Niestety, tym obiektem zarządza już kto inny i nie starczyło nam czasu, by rozwikłać zagadkę wejścia. A przez mur skakać jakoś głupio 🤔

nowy kirkut w Lublinie ulica Walecznych
Brama do nowego kirkutu w Lublinie