18.03.2021

Wieża Ariańska w Wojciechowie - stolicy kowalstwa

W województwie lubelskim stoją dwie wieże ariańskie. Zupełnie są do siebie niepodobne, a jedynym Sauronem, który je łączy, jest Paweł Orzechowski, podkomorzy chełmski. Prywatnie fanboy Zygmunta Wazy i arianin.

Muzeum Regionalne w Wojciechowie

Pierwszą wieżę odwiedziliśmy już jakiś czas temu. Jest to ukryty w lesie piramidalny grobowiec, w którym podkomorzy miał być pochowany. Wyszło jak wyszło.

Druga, a chronologicznie pierwsza, jest Wieża Ariańska w Wojciechowie, który przez dwa wieki należał do Orzechowskich. Kiedyś była częścią większego założenia obronnego, a dziś, choć samotna, i tak robi niemałe wrażenie – wygląda jak wieża czarnoksiężnika. Przez lata była ważnym miejscem dla tutejszych protestantów - na najwyższym piętrze działał nawet zbór kalwiński.

Zabytkowa wieża ariańska w Wojciechowie

Dzisiaj w wieży mieszczą się: ośrodek kultury, biblioteka, Muzeum Regionalne i Muzeum Kowalstwa. To ostatnie jest ważnym punktem na Szlaku Żelaza i Kowalskich Tradycji. Wojciechów jest bowiem stolicą polskiego kowalstwa i gospodarzem dorocznych imprez związanych z tym ginącym rzemiosłem.

Muzeum w Wojciechowie

Przez Wojciechów biegnie Szlak Żelaza i Kowalskich Tradycji, a nomen omen gwoździami programu jest 6 atrakcji związanych z owym rzemiosłem:

  1. Muzeum kowalstwa w Wieży Ariańskiej
  2. Warsztaty lepienia podków z masy solnej połączone z dużą dawką wiedzy n.t. głównego zajęcia kowali (w czasach pokoju, hehe), czyli podkuwania koni właśnie
  3. Wizyta w kuźni p. Romana Czernieca
  4. Obiad u kowalowej
  5. Chata kowala
  6. Wytapianie i odlewanie metali w piecu-dymarce - warsztaty w Młynie Hipolit

Muzeum kowalstwa Wojciechów
Szlak Żelaza i Tradycji kowalskich

My do Wojciechowa trafiliśmy w dość niefortunnym momencie, tuż przed pandemicznym zamknięciem muzeów. Pani z biblioteki wprawdzie otworzyła nam obie ekspozycje, ale snuliśmy się po nich sami, nie za bardzo wiedząc, na co patrzymy. Polecam Wam zatem zawczasu upewnić się, że na wystawach będzie jakiś przewodnik, który odsłoni przed Wami arkana sztuki kowalskiej.

Wieża ariańska w Wojciechowie

Muzea są czynne od poniedziałku do soboty w godzinach 10-17 (w sezonie letnim także w niedziele). Bilet uprawniający do wizyty w obu muzeach kosztuje 12/10 zł. Na miejscu niewielki parking.